2. Division
No Articles

PFL Grp. 1

# Team GP W D L GS-GA PT
1 FC Kuban-Holding 23 17 4 2 46-17 55
2 PFC Kuban 23 17 2 4 55-19 53
3 Chernomorets Novorossiysk 22 15 4 3 35-12 49
4 SKA Rostov 23 15 1 7 55-23 46
5 Legion Dinamo 23 12 10 1 49-17 46
6 Anzhi Makhachkala 23 10 7 6 35-27 37
7 Forte Taganrog 22 9 6 7 41-22 33
8 Spartak Nalchik 22 8 6 8 27-23 30
9 FK Makhachkala 23 8 6 9 31-30 30
10 Dinamo Stavropol 21 8 4 9 31-30 28
11 Mashuk-KMV 22 8 4 10 29-36 28
12 Krasnodar 3 22 6 4 12 27-41 22
13 Biolog Novokubansk 21 6 3 12 34-41 21
14 Druzhba 23 5 4 14 22-55 19
15 Inter Cherkessk 23 3 6 14 22-60 15
16 Yessentuki 22 3 4 15 21-55 13
17 Tuapse 22 2 1 19 27-79 7

PFL Grp. 2

# Team GP W D L GS-GA PT
1 Olimp Dolgoprudny 20 16 2 2 31-14 50
2 Tver FC 20 12 4 4 38-22 40
3 Dinamo Moscow II 20 12 4 4 46-26 40
4 Leningradets 20 11 4 5 30-18 37
5 Rodina 20 10 5 5 40-26 35
6 Zenit St. Petersburg II 19 10 4 5 37-20 34
7 Torpedo Vladimir 20 9 3 8 30-22 30
8 Kazanka Moscow 20 8 6 6 37-33 30
9 Zvezda Saint Petersburg 19 6 6 7 24-20 24
10 Murom 19 6 3 10 22-29 21
11 Znamya 20 4 8 8 19-22 20
12 Luki-Energiya 20 6 1 13 20-41 19
13 Zenit Irkutsk 16 5 2 9 15-26 17
14 Smolensk 20 4 5 11 16-34 17
15 Kolomna 20 3 4 13 24-43 13
16 FC Chita 19 2 3 14 13-46 9

PFL Grp. 3

# Team GP W D L GS-GA PT
1 Salyut Belgorod 19 11 6 2 33-12 39
2 Metalurg Lypetsk 19 12 3 4 43-19 39
3 Saturn Ramenskoye 19 11 5 3 40-13 38
4 FC Ryazan 19 11 2 6 32-19 35
5 Strogino 19 10 2 7 28-26 32
6 Sokol Saratov 19 9 5 5 27-16 32
7 Znamya Noginsk 19 8 6 5 24-19 30
8 Krasny 19 8 5 6 25-19 29
9 Khimik-Arsenal 19 6 8 5 25-25 26
10 Kaluga 19 8 2 9 25-23 26
11 Avangard Kursk 19 6 6 7 22-26 24
12 Khimki 2 19 6 1 12 23-43 19
13 Kvant Obninsk 19 4 4 11 16-37 16
14 Metalurg Vidnoe 19 5 0 14 20-47 15
15 Sakhalin 19 3 4 12 14-31 13
16 Fakel-M Voronezh 19 4 1 14 13-35 13

PFL Grp. 4

# Team GP W D L GS-GA PT
1 Novosibirsk FK 18 12 6 0 41-12 42
2 Tyumen 18 12 3 3 28-15 39
3 KamAZ 18 12 1 5 48-18 37
4 Volga Ulyanovsk 18 10 4 4 21-11 34
5 FC Chelyabinsk 18 11 1 6 38-17 34
6 Dinamo Barnaul 18 10 2 6 25-21 32
7 Zvezda Perm 17 9 4 4 34-21 31
8 Volna Nizhny Novgorod 18 7 3 8 21-22 24
9 NoSta 17 7 3 7 27-27 24
10 Ural II 17 5 6 6 20-25 21
11 Lada Dimitrovgrad 18 4 6 8 22-20 18
12 Krylya Sovetov Samara II 17 3 1 13 19-40 10
13 FC Orenburg II 17 2 3 12 10-37 9
14 Zenit Izhevsk 17 2 3 12 12-32 9
15 Lada Togliatti 18 2 2 14 12-60 8